Boek met onze 4 zekerheden

Vanaf € 3225,-

Offerte aanvragen

24 dagen Zuid-Afrika en Namibië: Wijn, walvissen en wildparken

  • Avontuurlijke tocht dwars door zuidelijk Afrika
  • Combinatie van hoogtepunten van Zuid-Afrika en Namibië
  • Van de prettige drukte van Kaapstad tot de indrukwekkende leegte van Damaraland

Met de eigen auto rijd je in drie weken van Kaapstad naar Windhoek. Onderweg ervaar je de prachtige natuur van zuidelijk Afrika. De reis begint in Kaapstad. De combinatie van de prachtige ligging, de bezienswaardigheden in en direct buiten de stad en de prettige sfeer maken dit tot een van de topsteden van Afrika. Na een aantal nachten in Kaapstad begint je reis naar Windhoek met de wijngaarden, glooiende heuvels en historische dorpjes van de West-Kaap.

Via Stellenbosch en Tulbagh kom je bij de Cederberg. Hier kun je vanuit het plaatsje Clanwilliam een tocht maken naar Lambert's Bay, waar van juli tot januari walvissen te vinden zijn, of over een prachtige bergpas naar het geïsoleerde dorpje Wuppertal. Namaqualand is de laatste stop op weg naar de grens met Namibië. Het droge, lege berglandschap is het hele jaar door van een bijzondere schoonheid. Maar in augustus en september maken de vele bloemen het zonder meer spectaculair.

De Fish River Canyon ligt in het zuiden van Namibië. Je hebt een volle dag voor wandelingen bij deze indrukwekkende kloof. Daarna rijd je door naar een van de hoogtepunten van Namibië: de rode zandduinen van Sossusvlei. Na een lange tocht door de leegte en de natuur maak je eerst een stop in de badplaats Swakopmund. Dan begint het laatste deel van de reis. Via de desolate wildernis van Damaraland rijd je naar Etosha Nationaal Park, een van de beste wildparken van dit deel van Afrika. Je sluit je reis af in de vriendelijke natuur van het Waterberg Plateau.

  • Programma
  • Route & Hotels
  • Impressie
  • Prijs
  • Praktische informatie
  • Offerte

Je reist met een huurauto door Zuid-Afrika en Namibië. Deze auto haal je op dag 2 in het centrum van Kaapstad. Je kunt de auto dan gebruiken om dagtochten in de omgeving te maken. De rondreis voer je in Zuid-Afrika over goede asfaltwegen en in Namibië deels over asfaltwegen en deels over goede gravelwegen. Ook de gravelwegen zijn het hele jaar door goed begaanbaar. De reis is gebaseerd op een normale auto. Deze wagen is ook geschikt voor de gravelwegen waarlangs de reis voert. Je kunt tegen een meerprijs kiezen voor een SUV-type (die hoger op de wielen staat) of een wagen met 4×4-aandrijving.
In de uitgebreide reisbeschrijving die hieronder volgt staat een indicatie van afstanden en rijtijden. Deze gaan uit van de snelste weg tussen twee plaatsen. Op veel trajecten liggen omwegen langs bezienswaardigheden of over langere en mooiere wegen voor de hand.

Dag 1-4 Kaapstad

Op dag 2 haalt u in de ochtend uw auto op in het centrum van Kaapstad. Deze kunt u gebruiken voor dagtochten in de directe omgeving van de stad. Bij het hotel is veilige parkeerruimte beschikbaar.

Een bezoek aan Zuid-Afrika is niet compleet zonder een bezoek aan de wereldstad Kaapstad. De stad is ooit gesticht door de Hollanders van de VOC, als pleisterplaats op de lange tocht naar Indië. Dit Hollandse koloniale verleden is onder meer terug te vinden in het grote fort, de landhuizen in de omgeving en verschillende musea. Kaapstad is een prettige en mooie stad, prachtig gelegen in de schaduw van de beroemde Tafelberg. Het is heerlijk wandelen door de kleurrijke straatjes aan de waterkant, vol winkeltjes, cafeetjes en restaurants. In de directe omgeving van de stad zijn diverse uitstapjes te maken. Zo is het uitzicht van de Tafelberg onvergetelijk. Je kan naar de top wandelen of, minder vermoeiend, de kabelbaan nemen. Als je geïnteresseerd bent in de recente geschiedenis moet je zeker een bezoek brengen aan Robbeneiland, waar Nelson Mandela jaren gevangen heeft gezeten.

Buiten de stad zelf zijn er ook een aantal leuke dagexcursies te maken. Via het Kaapse schiereiland kan je naar de beroemde en beruchte Kaap de Goede Hoop rijden. Onderweg kom je langs de schattige pinguïns van Boulders Beach. Op de weg terug naar Kaapstad kan je kiezen voor de spannende tolweg langs de oceaan bij Chapman’s Peak voor prachtige uitzichten over de stad en de Atlantische Oceaan. De bijzondere botanische tuinen van Kirstenbosch zijn een must voor iedereen die van planten en bloemen houdt en ook de wijnlanden rond Stellenbosch zijn gemakkelijk te bezoeken vanuit Kaapstad.

Dag 5 Stellenbosch

Kaapstad – Stellenbosch: 60 km; 1 uur

Ten noordoosten van Kaapstad liggen de beroemde Kaapse wijnlanden. Hoofdstad van het gebied is Stellenbosch, één van de oudste plaatsen van Zuid-Afrika. Stellenbosch is een universiteitsstad en heeft een zeer prettig en compact centrum. De omgeving bestaat uit glooiende heuvels met akkers en wijngaarden, afgewisseld door rotsige bergen. Verspreid in het landschap liggen oud-Hollandse boerderijen die vrijwel allemaal wijn verbouwen. Je kan hier eindeloos proeven van de vele wijnen, onder meer per fiets of gepaard met een chocoladeproeverij. Leuke historische steden die een bezoek waard zijn in de omgeving zijn Paarl en Franschhoek.

Dag 6 Tulbagh

Autorit Stellenbosch – Tulbagh: 140 km; circa 2 uur

Tulbagh is één van de oudste plaatsen in Zuid-Afrika, met een historie die teruggaat tot het begin van de 18e eeuw. Langs de charmante Church Street vind je vele Cape Dutch, Edwardiaanse en Victoriaanse gebouwen. Tulbagh is gelegen in de zogenaamde Valley of Abundance, een prachtige vallei omgeven door de Saronsberg, Winerhoek en Witzenberg Mountains. Verspreid over de heuvels liggen verschillende prachtige wijngaarden die je van harte welkom heten bij een wijnproeverij. Ook voor een mooie wandeling, fiets- of paardrijtocht heb je in de omgeving van Tulbagh voldoende keuze. Op weg naar of van Tulbagh is de Bains Kloof Pass een prachtige autoroute door de bergen met fantastische uitzichtpunten.

Dag 7 Clanwilliam

Autorit Tulbagh – Clanwilliam: 152 km; circa 2 uur

Clanwilliam is het centrum van de rooibosthee-industrie dus een theeproeverij moet je zeker niet overslaan. Het is een klein plaatsje met nog een flink aantal mooie koloniale gebouwen zoals de Nederlands gereformeerde kerk en de rechtbank. Daarnaast ligt de woeste natuur van de Cederberg op een half uur rijden van de stad. Het plaatsje is een prima uitvalsbasis voor wandeltochten door de bergen of een mooie rit over de Pakhuiskloof naar het geïsoleerde Wuppertal. Je kan ook een uitstapje maken naar de walvissen die een groot deel van het jaar zijn te vinden in de baai bij Lambert's Bay.

Dag 8-9 Namaqualand

Autorit Clanwilliam – Springbok: 265 km; circa 3 uur

De dunbevolkte wildernis van Namaqualand is het thuis van het Nama-volk. Bezoekers komen hier echter vooral voor het gevoel van leegte en de wilde natuur van droge heuvels en schaars begroeide woestijn. In augustus en september vormen de vlaktes een ongekend spektakel door de kleuren van de vele bloemen. De mooie landschappen zijn het beste te voet te verkennen, je kan hier dan ook vele dagwandelingen ondernemen.

Dag 10-11 Fish River Canyon

Autorit Springbok – Fish River Canyon: 400 km; circa 5 uur

De Fish River Canyon vormt een van de meest dramatische landschappen van zuidelijk Afrika. Deze enorme kloof heeft een lengte van 160 kilometer, een breedte van soms 27 kilometer en een diepte van meer dan vijfhonderd meter. Langs de kloof bevinden zich spectaculaire uitzichtpunten waarvandaan je schitterend zicht hebt over de indrukwekkende canyon. Vooral zonsondergang is een magische tijd waarin de kloof prachtig van kleur verschiet. Je zult hier naast allerlei dieren ook de bijzonder gevormde kokerbomen regelmatig tegenkomen.

Dag 12-13 Sossusvlei

Autorit Fish River Canyon - Sesriem: 500 km; circa 6 uur

De Namibwoestijn is de oudste woestijn ter wereld en middenin die woestijn ligt één van de absolute highlights van Namibië: de zandduinen van Sossusvlei. De indrukwekkende rode zandduinen zijn hier meer dan 200 meter hoog. Vanaf de entree van het park rijd je over een 65 kilometer lange weg naar de zoutpan van Sossusvlei. De laatste vijf kilometer rijd je door het mulle zand, wat alleen mogelijk is met een 4×4. Mocht je geen 4×4 hebben dan kun je de auto bij de parkeerplaats bij het einde van de asfaltweg parkeren en het laatste stuk met de klaarstaande parkvoertuigen afleggen (of lopend!).

Verschillende korte wandelingen maken het mogelijk het onwerkelijke landschap goed op je in te laten werken. Zo moet je zeker Deadvlei niet overslaan, een iconische zoutpan met dode bomen midden tussen de duinen. De duinen zijn het mooist tijdens zonsopgang en zonsondergang, wanneer ze continu van kleur lijken te veranderen. Dune 45 is een van de meest populaire duinen om dit schouwspel te bewonderen.

Dag 14-15 Swakopmund

Autorit Sesriem – Swakopmund: 340 km; ca. 5-6 uur

Swakopmund is de belangrijkste badplaats van Namibië en een leuke afwisseling met de leegte van de rest van Namibië. Je vindt hier vele leuke restaurants, guesthouses en hotels. Door het klimaat, het strand en het historische karakter is Swakopmund een perfecte plaats om even bij te komen van de reis. Surfers en strandliefhebbers kunnen genieten van de zee, maar moeten wel bedenken dat de temperatuur van het water laag is. Verder bezit Swakopmund een prachtig aquarium en een goed museum over de geschiedenis en de flora en fauna van het land.

Swakopmund is daarnaast de avonturenhoofdstad van het land. Er zijn ontzettend veel leuke excursies te ondernemen zoals sandboarden, quadrijden of fietsen door de duinen op een zogenaamde fatbike. Vanaf de havenplaats Walvisbaai kun je per boot of zeekayak op zoek naar dolfijnen, zeehonden en tal van zeevogels die hier te vinden zijn. Vaak zijn deze dieren net zo geïnteresseerd in de boot met toeristen als andersom. Een echte aanrader zijn de living desert tours. Onder begeleiding van een gids ga je de woestijn in op zoek naar de Little Five, vijf kleine, bijzondere dieren die hier voorkomen. Je leert hier alles over de fascinerende levenskringloop in de woestijn en ziet dieren die je zonder gids zeker over het hoofd zou zien zoals de kameleon en de woestijngekko.

Dag 16 Damaraland

Autorit Swakopmund – Twyfelfontein: 340 km; ca. 4-5 uur

 

In Damaraland vind je enkele van de mooiste en ruigste landschappen van Namibië. In dit uitgestrekte, dunbevolkte gebied liggen verschillende bezienswaardigheden. De bijzonder gevormde Spitzkoppe is duidelijk herkenbaar in het landschap. Niet ver van deze berg ligt de Brandberg. Deze top heeft zijn naam te danken aan de prachtige kleuren die de berg krijgt in het licht van de ondergaande zon. Daarnaast zijn op verschillende plaatsen getuigen te vinden van de oude Afrikaanse culturen die vroeger in dit gebied bestonden. Bij Twyfelfontein zijn 6000 jaar geleden taferelen in de rotsen uitgehakt, die nu nog te bezichtigen zijn. In deze regio leven ook de zeldzame woestijnolifanten, die zich aangepast hebben aan het leven in dit barre gebied.

Dag 17 Damaraland

Autorit Twyfelfontein – Kamanjab: 205 km; ca. 3 uur

In de omgeving van Kamanjab kun je een bezoek brengen aan een Himbadorp. De seminomadische Himba leven al eeuwen in het noorden van het land volgens hun eigen tradities. De kenmerkende Himbavrouwen smeren de huid insmeren met een okramix, die hun huid een oranje gloed geeft. Hetzelfde gebeurt met hun haren, waardoor een dreadlock effect ontstaat. Het is fascinerend om door het dorp te lopen en te zien hoe de traditionele levenswijze van de Himba’s wordt beïnvloed door de moderne maatschappij.

Dag 18 Etosha National Park

Autorit Kamanjab – westpoort Etosha: 70 km; ca. 1 uur

Etosha Nationaal Park is één van de beste safariparken van Afrika en voor de meeste reizigers het hoogtepunt van een bezoek aan Namibië. In de wereld zijn maar weinig parken waar je een grotere verscheidenheid aan dieren kunt tegen komen. Het hart van het park wordt gevormd door een uitgestrekte zoutvlakte. In de omringende grasvlaktes en bossen leven de talloze dieren waardoor het park beroemd is. Vooral in het droge seizoen kun je in Etosha gemakkelijk dieren spotten bij de talloze kunstmatige waterholes die het park rijk is.

Dag 19 Etosha National Park

Het park is te doorkruisen in een gewone auto. De beste manier om het wild te bespieden is door de auto te parkeren bij een van de vele drinkplaatsen die verspreid door het park liggen. Er zijn uitstekende kaarten en gidsen te koop die aangeven bij welke drinkplaatsen je welke dieren kunt tegenkomen.
 

Dag 20 Etosha National Park

Overnachten is mogelijk in een van de grote kampen in het park zelf. Je slaapt in comfortabele bungalows en de kampen beschikken over een restaurant, een winkel en een benzinepomp. Aan de rand liggen verlichte drinkplaatsen, zodat je ook ’s nachts de dieren kunt observeren. In drukke periodes zijn de kampen regelmatig al lang van tevoren volgeboekt. In dat geval vormen verschillende lodges die net buiten het park liggen een goed alternatief.

Dag 21-22 Waterberg Plateau Park

Autorit oostpoort Etosha – Waterberg: 370 km; ca. 4 uur

Het Waterberg Plateau is een mooi en groen park dat prachtig uitsteekt boven de omliggende vlaktes. Het roodkleurige plateau is ongeveer 60 bij 15 kilometer groot en wordt onder meer bewoond door witte neushoorns en buffels. Je mag niet met eigen huurauto op het plateau rijden, de safari’s gebeuren hier alleen onder leiding van een gids in een safarijeep. Aan de voet van het plateau zijn een aantal mooiewandelroutes uitgezet, waaronder een beklimming naar de top. Dit zijn ideale mogelijkheden om de natuur van Waterberg op eigen gelegenheid te verkennen. Leuke andere activiteiten in de buurt zijn het Cheetah Conservation Fund in de buurt van Otjiwarongo of de Africat Foundation in Okonjima. Deze projecten staan  beiden in het teken van de bescherming van de grote Afrikaanse katten zoals de cheeta, leeuw en luipaard.

Dag 23-24 Vlucht naar Amsterdam

Autorit Waterberg – Windhoek luchthaven: 350 km; circa 3-4 uur

Je rijdt weer terug naar Windhoek, vanwaar je terugvliegt naar huis. Je komt de volgende dag aan.

Kies een hotelcategorie:

ABS
Dag Plaats Vervoer Hotel
1-4 Vlucht naar Kaapstad
Sundown Manor Floreal House Abbey Manor
5 Stellenbosch
Cultivar Guest Lodge Rusthuiz Guesthouse Evergreen Manor
6 Tulbagh
Rijks Country House Rijks Country House Rijks Country House
7 Clanwilliam
Yellow Aloe Guesthouse Yellow Aloe Guesthouse Yellow Aloe Guesthouse
8-9 Namaqualand
Skilpad Restcamp Daisy Country Lodge Naries Namakwa Retreat
10-11 Fish River Canyon
Hobas Canyon Roadhouse Canyon Lodge
12-13 Sossusvlei
Desert Camp Desert Homestead Sossus Dune Lodge
14-15 Swakopmund
Brigadoon Boutique Guesthouse Hansa Hotel Strand Hotel
16-17 Damaraland
Twyfelfontein Country Lodge Twyfelfontein Country Lodge Mowani Mountain Camp
18 Etosha National Park
Dolomite Camp Dolomite Camp Dolomite Camp
19 Etosha National Park
Okaukuejo Resort Okaukuejo Resort Etosha Onguma Tented Camp
20 Etosha National Park
Namutoni Resort Mushara Lodge Etosha Onguma Tented Camp
21-22 Waterberg Plateau Park
Waterberg Rest Camp Waterberg Guestfarm Waterberg Wilderness Lodge
23-24 Vlucht naar Amsterdam
Periode Hotelcat. A Hotelcat. B Hotelcat. S
Laagseizoen v.a. € 3225,- v.a. € 3849,- v.a. € 4099,-
Hoogseizoen v.a. € 3575,- v.a. € 4099,- v.a. € 5799,-

Wij maken altijd een persoonlijke offerte op maat. De reissom per persoon kan variëren door de beschikbaarheid van de vluchten, de vertrekdatum en de kamerindeling.
Bovenstaande prijzen zijn vanafprijzen per persoon op basis van een reis voor twee personen.

Inclusief

  • Vliegreis Amsterdam – Kaapstad // Windhoek – Amsterdam met KLM
  • Luchthavenbelastingen en –toeslagen
  • Transfer na aankomst in Kaapstad
  • Alle hotelovernachtingen op basis van logies en ontbijt (Skilpad Rest Camp zonder ontbijt, Desert Homestead, Mowani Mountain, Wilderness Lodge inclusief diner)
  • Ford Fiesta of vergelijkbaar, inclusief verzekering, belasting en vrije kilometers, ophalen in centrum Kaapstad op dag 2, inleveren op luchthaven Windhoek op dag 23
  • Uitgebreid Nederlandstalig routeboek inclusief tips voor onderweg (gedeelte in Zuid-Afrika)
  • Uitgebreide Engelstalige routebeschrijving (gedeelte in Namibië)
  • Assistentie van onze lokale agent indien nodig

Exclusief

  • Overige maaltijden
  • One way drop-off kosten voor de auto (circa € 400,-)
  • Cross-border fee voor de auto (circa €80,-)
  • GreenSeat CO2-compensatie: € 15,50 per persoon (optioneel)
  • Excursies en entreegelden
  • Eventuele reis- en/of annuleringsverzekering
  • Reserverings- en ticketingkosten: € 30,00 per persoon
  • Bijdrage SGR: € 5,00 per persoon
  • Bijdrage calamiteitenfonds: € 2,50 per boeking (max. 9 personen)
Informatie voor:

ALGEMEEN

Namibië ligt aan de zuidwestkust van Afrika en werd pas in 1990 onafhankelijk, na overheersing door zowel Duitsland als Zuid-Afrika. Namibië is qua oppervlakte bijna 20 keer groter dan Nederland, terwijl er rond de 2,5 miljoen inwoners heeft. Het is op Mongolië na dan ook het dunst bevolkte land ter wereld. Het land wordt gedomineerd door twee woestijnen: de Namib in het westen en de Kalahari in het oosten.

Beste reistijd en klimaat
Hoewel Namibië geografisch gezien in de tropen ligt heeft het land een woestijnklimaat met warme tot hete dagen en koele tot koude nachten. Regenval is schaars in Namibië en komt vaak in hevige buien aan het eind van de middag. De meeste regen valt normaal gesproken in de groene Caprivistrook, terwijl de kuststrook vrijwel nooit regen ontvangt. Nergens in Namibië regent het meer dan 50 dagen per jaar.
 
De beste reistijd voor Namibië valt in de maanden augustus, september en oktober. In deze maanden zijn de temperaturen het aangenaamst, zowel overdag als ’s avonds. Bijkomend voordeel is dat er in deze periode weinig begroeiing is en de dieren samenkomen bij drinkplaatsen zoals de waterholes in Etosha. In deze maanden zitten lodges vaak ver van tevoren al vol en zul je veel andere reizigers tegenkomen.

De heetste maanden zijn de zomermaanden van oktober tot februari, met name in de woestijngebieden als Sossusvlei en Damaraland kan het erg warm worden overdag. De koudste maanden zijn juni en juli wanneer de temperatuur rond de 20 graden is, vooral 's avonds kan het dan flink afkoelen in de woestijngebieden van het land.
 
Door de aanwezigheid van de koude Benguela golfstroom is de kustregio een stuk koeler vergeleken met de rest van het land. Mist is hier ook een vaak voorkomend verschijnsel. Deze mist compenseert in deze gebieden het gebrek aan regenval. Door de koude golfstroom kun je in kustplaatsen als Lüderitz en Swakopmund het hele jaar door niet lekker zwemmen in de zee.

In de groene Caprivistrook valt het meeste regen en in de maanden december tot maart heb je kans dat de zand- en gravelwegen in de natuurparken door de regenval lastig begaanbaar zijn voor auto’s. In die periode is het vaak handiger een gamedrive via de accommodatie te boeken of bij de ingang van het desbetreffende park navraag te doen over de staat van de wegen.

Taal
De officiële voertaal van Namibië is het Engels, en hiermee kun je je prima redden. Daarnaast zijn er vele minderheden die hun eigen taal spreken, zoals de bijzondere kliktalen van de Damara en San. Door het koloniale verleden van Namibië wordt er ook regelmatig Afrikaans of zelfs nog Duits gesproken.

De keuken van Namibië
Namibië staat niet per se bekend om haar verfijnde keuken. Je zult vaak westers geïnspireerde gerechten tegenkomen, soms met een Duitse inslag. De avondmaaltijd bestaat vaak uit vlees, waarbij de game meats in het oog springen. Verschillende dieren die je misschien diezelfde dag nog in een wildpark hebt gezien, worden commercieel gefokt zoals koeien bij ons. Veel voorkomende game meats zijn kudu, springbok, zebra en eland. De maaltijden worden vaak vergezeld door een heerlijke Zuid-Afrikaanse wijn.
 
Door de afgelegen ligging van de meeste accommodaties komt het er in de praktijk vaak op neer dat je voor het diner bent aangewezen op het restaurant van je lodge. In plaatsen als Windhoek en Swakopmund heb je wel keuze uit allerlei soorten restaurants. In Windhoek is Joe’s Beerhouse een sfeervolle aanrader in de stijl van een Duitse biergarten. In Swakopmund kun je aan het strand dineren in The Tug, een oude sleepboot die omgebouwd is tot restaurant. Je kunt vooraf online een reservering maken zodat je verzekerd bent van een tafel.

Feestdagen
De feestdagen in Namibië komen redelijk overeen met de feestdagen die wij ook in Nederland hebben zoals Pasen en kerst. Daarnaast zijn er enkele eendaagse feestdagen:
 
21 maart: Independence Day
1 mei: Worker’s Day
4 mei: Cassinga Day
25 mei: Africa Day
26 augustus: Heroes Day
10 december: Human Rights Day / Women’s Day

De tijd in Namibië
Namibië valt in tijdzone UTC+2 en kent geen verschil in zomer- of wintertijd. Dit houdt in dat het tijdens onze zomertijd in Namibië even laat is en tijdens onze wintertijd 1 uur later dan in Nederland en België.
Voor de actuele tijdsverschillen kun je hier kijken. Voor de tijden van zonsopgang en zonsondergang voor bijvoorbeeld Windhoek kun je hier kijken.

Internet/Wifi
In vrijwel alle hotels is tegenwoordig wifi aanwezig, in enkele gevallen tegen betaling. Niet alle lodges hebben internet op de kamers of in de huisjes, dit is dan beperkt tot de openbare ruimtes. De snelheid van het internet is meestal niet te hoog en de kwaliteit van de verbinding laat nogal eens te wensen over. 
Vergeet niet de mobiele data en dataroaming op je telefoon uit te zetten bij aankomst in Namibië. Zo voorkom je hoge kosten. Maak alleen gebruik van internet via wifi of koop bij aankomst in Windhoek een simkaart met data. MTC is de provider met het beste netwerk maar op afgelegen plaatsen zal ook weinig bereik zijn.

Telefoneren
Bellen naar Nederland of binnen Namibië is vaak duur via een Nederlandse provider. Check voordat je op reis gaat de mogelijkheden en tarieven van je eigen telefoonprovider.
Als je voor een langere tijd in Namibië blijft, is het slim om een lokale simkaart te kopen. De belangrijkste provider is MTC, je vindt hier winkels van op het vliegveld en in het centrum van Windhoek. Wij raden aan om met het thuisfront te bellen als je wifi hebt, via Skype of Whatsapp.

Alarmnummers (landelijk)
Politie: +264 61 10111
Ambulance: +264 61 211 111
Brandweer: +264 61 211 111
 

Klik hier voor de beste reistijd per regio

FINANCIEEL

Valuta
De munteenheid van Namibië is de Namibische dollar (NAD). Voor de actuele koers kun je kijken op www.wisselkoers.nl. De Namibische dollar is één op één gekoppeld aan de Zuid-Afrikaanse rand. Je kunt overal in Namibië ook betalen met de rand en op veel plaatsen kun je ook rand pinnen. De Namibische dollar is buiten Namibië niet te gebruiken als betaalmiddel.
Op de meeste plaatsen in Namibië (waaronder het vliegveld van Windhoek) kun je pinnen met je eigen bankpas en op zeer veel plaatsen wordt een creditcard geaccepteerd. Creditcardfraude komt regelmatig voor, dus als je met de creditcard betaalt moet je ervoor zorgen dat je de kaart altijd in het zicht houdt. Het is altijd verstandig om wat contante dollars of euro’s voor noodgevallen achter de hand te hebben.

Controleer voor vertrek of je bankpas geschikt is om buiten Europa mee te betalen. In verband met de veiligheid wordt dit vaak automatisch beperkt door de bank. Neem contact op met de bank voor meer informatie.

Grensovergang met Botswana: de grenscontrole zou erop kunnen aandringen dat je in Pula dient te betalen, hoewel dit soms ook in Namibische dollar en Zuid-Afrikaanse rand kan. Het ligt er echt aan welke douanier je krijgt. De creditcardautomaat zal waarschijnlijk buiten werking zijn en er is geen geldautomaat in de buurt.
Het kan dus verstandig zijn om bij aankomst in Namibië een kleiner bedrag in te wisselen voor de Pula.

Kosten voor het oversteken van de Botswaanse grensposten (tarieven kunnen worden gewijzigd):
P50 voor een enkele reis en P90 voor een retourreis
P20 voor wegenbelasting (schijf moet worden getoond, geldig voor één jaar)
P50 voor WA-verzekering

Kosten levensonderhoud
Aan maaltijden en drankjes zul je in Namibië gemiddeld ongeveer €20 – €30 per persoon per dag uitgeven. Hierbij gaan we uit van een eenvoudige lunch, een gemiddeld diner en enkele drankjes.

Fooi geven
Het geven van fooi in restaurants en aan gidsen van tours is zeer gebruikelijk in Namibië, maar uiteraard vrijwillig. Veel mensen zijn afhankelijk van de fooien die zij krijgen.
In restaurants kun je uitgaan van ongeveer 10% van het totaalbedrag. Bij het parkeren van de huurauto, zijn er soms parkweerwachters aanwezig. Wanneer je een aantal uur parkeert is 5 á 10 NAD normaal om te geven. Bij het tanken is het ook gebruikelijk om fooi te geven. Er wordt voor je getankt en indien gewenst maken ze de ramen schoon. Hier is een fooi tussen de 5 á 10 NAD gewaardeerd. Bij tours hangt de hoeveelheid fooi af van de duur van de tour, of het een groeps- of privétour is en natuurlijk van de kwaliteit van de service. Ga uit van ca. 15-20 euro per persoon voor een goede gids of privéchauffeur. Bij een groepstour geef je minder.

Entreegelden
De meeste entreegelden zijn tijdens je reis niet inbegrepen. Bij het betreden van de nationale parken moet ter plaatse entreegeld betaald worden.
Momenteel betaal je voor de toegang tot een nationaal park 80 NAD per persoon per dag en 10 NAD per dag voor de auto.

WAT NEEM IK MEE?

Stekker
In Namibië is de voedingsspanning 230 volt bij 50 hertz. De stopcontacten hebben ronde gaten en kunnen geaard of ongeaard zijn. Om deze stopcontacten te gebruiken heb je een verloopstekker van het type M nodig. Let op: de meeste wereldstekkers beschikken hier niet over.
Het kan wel eens voorkomen dat de elektriciteit uitvalt in Namibië. Vaak hebben hotels een noodgenerator die dan in werking wordt gesteld.

Kleding
Dunne, los vallende kleding is in Namibië het prettigst. We raden aan om laagjes mee te nemen. In de zon kan het erg warm zijn, maar als deze weg is dan koelt het snel af. Neem daarom ook een trui of vest mee. In de wintermaanden is een jas aan te raden. Mocht je vroeg op pad gaan voor een safari in een open jeep dan is het zeker nodig om goede warme kleding mee te nemen.
Als je bijvoorbeeld een wandelsafari gaat maken tussen de wilde dieren, zorg dan voor kleding in neutrale kleuren, stevige dichte schoenen en een lange broek. Daarnaast is het meenemen van een verrekijker handig voor op safari. Het kan wel eens voorkomen dat de elektriciteit uitvalt, een zaklamp kan dan handig zijn. In sommige restaurants wordt het gewaardeerd als je wat netter gekleed gaat, neem dus een set nettere kleding mee.

Reisdocumenten
Een geldig paspoort dat na terugkomst nog 6 maanden geldig is, is vereist. Je kunt zonder visum in totaal 90 dagen in het land verblijven.

Let op: Je hebt een visum nodig als je met een Nederlands of Belgisch paspoort reist. Je kunt een visum krijgen bij aankomst in Namibië, of een elektronisch visum (e-Visa) aanvragen via de website van de Namibische overheid.
 
Voor het reizen met een kind onder de 18 jaar heb je in Namibië een geboortecertificaat voor dit kind nodig. Dit officiële certificaat dien je gedurende de hele reis te kunnen overleggen en moet in het Engels vertaald zijn. Een uittreksel van het geboorteregister is niet voldoende. Als een kind met slechts een van de ouders reist, kan er gevraagd worden naar een toestemmingsformulier van de afwezige ouder.
 
Een internationaal rijbewijs is officieel niet verplicht om een auto te huren in Namibië. We raden je toch aan een internationaal rijbewijs aan te schaffen om problemen bij een politiestop onderweg te voorkomen.

GEZONDHEID

Vaccinaties
Als u op reis gaat is het belangrijk dat u goed beschermd bent en de juiste vaccinaties krijgt. Vámonos Travels is niet bevoegd om medisch advies te geven. U kunt via Thuisvaccinatie.nl een afspraak maken met een erkend arts die bij u thuis komt wanneer het u uitkomt. Ook ‘s avonds en in het weekend of op het werk. De arts voorziet u van reisadvies en kan gelijk de juiste vaccinaties toedienen. Indien mogelijk wordt de rekening rechtstreeks naar uw zorgverzekeraar gestuurd. Meer informatie over uw reisbestemming vindt u hier.

Muggen
Als u zich zorgen maakt over muggenbeten raden wij u aan altijd een eigen, geïmpregneerde klamboe mee te nemen. Vergeet daarnaast geen muggenlotion mee te nemen met voldoende deet erin.
 

VERVOER

Huurauto
De beste manier om door Namibië te reizen is met een huurauto. De belangrijke wegen zijn geasfalteerd en ook de onverharde wegen, bijvoorbeeld in Etosha NP, zijn over het algemeen goed berijdbaar. Een auto die hoger op de wielen staat is wel een stuk comfortabeler op de onverharde wegen. Buiten het regenseizoen is een 4×4 niet per se noodzakelijk om de meeste plekken in Namibië te bereiken.
 
Een internationaal rijbewijs is officieel niet verplicht om een auto te huren in Namibië. We raden je toch aan een internationaal rijbewijs aan te schaffen om problemen bij een politiestop onderweg te voorkomen.
 
Je kunt er ook voor kiezen om per auto met daktent te reizen. De kampeerspullen zijn bij de auto inbegrepen en je slaapt bovenop de auto. In de meeste gevallen maken we bij een reis per auto met daktent een mooie afwisseling tussen verblijf op kampeerplaatsen en in hotels of lodges. De kampeerplaatsen leggen we vooraf vast en deze zijn gelegen bij een accommodatie, waarbij je gebruik kunt maken van de faciliteiten van de accommodatie zoals zwembad en restaurant. Wildkamperen is niet toegestaan in Namibië.
 
Een aantal belangrijke verkeersregels:

  • Je moet links rijden en rechts inhalen.
  • Op een kruising is in de regel met borden aangegeven wie voorrang heeft. Indien deze borden er niet staan, zijn er geen voorrangsregels. Steek dan alsnog voorzichtig over.
  • Op kruispunten waar een achthoekig stopbord staat, moet iedere bestuurder stoppen. De bestuurders rijden vervolgens weer verder in orde van aankomst.
  • Bij eventuele elektriciteitsuitval doen de stoplichten het ook niet. Hier geldt dan op dat moment dat de auto’s om de beurt mogen rijden in orde van aankomst.
  • Een bestuurder die een rotonde wil oprijden verleent voorrang aan bestuurders die al op de rotonde rijden. Let op, je gaat linksom de rotonde op.

 
Veel wegen in het land zijn onverhard en in sommige gevallen slecht onderhouden. Er kunnen onverwachte kuilen in het wegdek zitten. Rijdt hier voorzichtig doorheen, zeker als het geregend heeft en je niet kunt zien hoe diep de kuil is.
 
De maximaal toegestane snelheid op veel onverharde wegen is 100 km/u, maar het is beter om niet harder dan 80 km/u te rijden. Op geasfalteerde wegen is de maximaal toegestane snelheid 120 km/u. Let altijd goed op: er kunnen onverwachts dieren oversteken!
 
Je dient regelmatig de bandenspanning te controleren. Dit kun je doen bij alle tankstations. Op verharde wegen moet de bandenspanning min. 2.0 bar zijn en op onverharde wegen 1.8 bar.
 
Navigatie
Wij raden je aan om de applicatie maps.me of Google Maps te downloaden op je smartphone of tablet. Via deze app kun je wegenkaarten downloaden en offline gebruiken als GPS-systeem. Hiervoor heb je dus geen internetverbinding nodig tijdens het rijden.
 
Tanken
Tanken kun je langs de hoofdwegen doen of in de steden zelf. Er wordt voor je getankt en betalen gebeurt ook in de auto, je kunt dus blijven zitten. Indien gewenst controleren ze de bandenspanning, oliepeil of wassen ze de ramen. Hier staat een kleine fooi tegenover van ongeveer 5 tot 10 Rand. Betalen kan met cash, creditcard of pinpas, wij raden je aan zoveel mogelijk cash te betalen.
Houdt er rekening mee dat er in de omgeving van Twyfelfontein minder tankstations zijn, dus zorg dat je in dat gebied voldoende benzine bij je hebt. Gezien de grote afstanden tussen de plaatsen is het verstandig om de tank zo vol mogelijk te houden.

 
 

REIZEN MET KINDEREN

Namibië is een geschikte bestemming met name voor gezinnen met oudere kinderen. Je moet er rekening mee houden dat er flinke afstanden overbrugd moeten worden. Daarentegen is er niets leuker dan met je eigen gezin door een wildpark te rijden op zoek naar alle dieren. Als je van kamperen houdt dan is een reis per auto met daktent een echte aanrader. Hierbij kun je een verblijf op de mooist gelegen campings afwisselen met overnachtingen in de prachtigste lodges. Veel accommodaties hebben de beschikking over een zwembad zodat je ook tijdens de hetere dagen afkoeling kunt vinden.
 
Naast de vele safarimogelijkheden raden wij gezinnen aan de living desert excursie te ondernemen vanuit Swakopmund. Hierbij ga je in een woestijntruck met een gids de zandduinen in op zoek naar kleine dieren die je niet zomaar zelf zou vinden. Andere leuke mogelijkheden in Swakopmund zijn sandboarden, fatbiken of kajakken op zee.
 
Voor het reizen met een kind onder de 18 jaar heb je in Namibië een geboortecertificaat voor dit kind nodig. Dit officiële certificaat dien je gedurende de hele reis te kunnen overleggen en moet in het Engels vertaald zijn. Een uittreksel van het geboorteregister is niet voldoende. Als een kind met slechts een van de ouders reist, kan er gevraagd worden naar een toestemmingsformulier van de afwezige ouder.

ALGEMEEN

Zuid-Afrika is het meest zuidelijke land van Afrika. Het grenst aan Namibië, Botswana, Zimbabwe, eSwatini en Mozambique. De onafhankelijke staat Lesotho wordt volledig omsloten door Zuid-Afrika. Het land wordt gekenmerkt door de hoogvlaktes in het binnenland, het randgebergte en de kuststrook. In het land wonen meer dan 63miljoen inwoners waarvan de meeste in Johannesburg en Kaapstad wonen.

Beste reistijd en klimaat
De seizoenen in Zuid-Afrika zijn precies andersom dan in Nederland, in onze winter is het daar zomer. Januari is de warmste maand in Zuid-Afrika terwijl juli de koudste maand is. Het winterseizoen loopt van juni tot en met augustus. Dit zijn de koelste en met uitzondering van het zuidwesten (de Kaap) de droogste maanden. In de winter liggen de temperaturen in de provincie rond Kaapstad rond de 17 graden en in het binnenland enkele graden hoger. In de bergen, bijvoorbeeld van Lesotho, kan het kouder zijn. Het zomerseizoen loopt van december tot en met februari. ’s Zomers liggen de temperaturen rond de 25 graden. In het binnenland, bijvoorbeeld rond Johannesburg en het Krugerpark, is het in de regel iets warmer dan in de West Kaap rond Kaapstad, waar de zeewind voor afkoeling zorgt. In de Karoo, de woestijn waarin onder meer Graaf Reinett ligt, kunnen ’s zomers de temperaturen aanzienlijk hoger liggen.
 
Het is lastig om één beste reistijd te bepalen, omdat dit per gebied verschilt.

Beste reistijd voor Kaapstad en omgeving
De omgeving van Kaapstad en Kaapstad zelf hebben een mediterraan klimaat. Dit komt door de zuidelijke ligging in combinatie met de koude golfstroom. Hierdoor zijn er milde winters en warme zomers. De wintermaanden zijn vrij nat terwijl in de zomer het vrij droog is. Dit is opmerkelijk omdat het in de rest van Zuid-Afrika precies andersom is. In de winter regent het dus vaak in Kaapstad en de omgeving. Door de regen en de relatief koele wind, kan het wat frisser aanvoelen. In de zomermaanden is het vrij warm, zonnig en droog. Daarnaast is de luchtvochtigheid niet te hoog doordat er weinig neerslag valt. Dit is dan ook de ideale periode om de stad en de omgeving te bezoeken. Met name maart tot en met mei is een goede periode. De vele toeristen verdwijnen en het weer is goed. De maanden juni tot en met oktober zijn de beste maanden om walvissen te spotten.
 
Beste reistijd voor Durban en omgeving
Durban ligt aan de oostkust van Zuid-Afrika in de provincie KwaZulu-Natal en kent een warm subtropisch klimaat. Naast de vele stranden zijn er ook diverse natuurparken in de omgeving te bezoeken. Door deze combinatie is Durban een populaire bestemming voor zowel strand- als natuurliefhebbers. Langs de kust van Durban stroomt de warme Agulhasstroom, die zorgt voor aangename temperaturen gedurende het hele jaar. Neerslag komt het hele jaar voor, maar valt vooral tijdens de zomermaanden. De beste periode om Durban en de omgeving te bezoeken loopt van april tot en met september. In deze maanden is de kans op regen kleiner en zijn de temperaturen aangenaam.

Beste reistijd voor het Kruger Park
Het Krugerpark is een van de grootste wildparken ter wereld en behoort tot de populairste bestemmingen van Zuid-Afrika. Het park kan het hele jaar door bezocht worden en elk seizoen heeft zijn eigen charme. Het Krugerpark kent een savanneklimaat met warme temperaturen gedurende het hele jaar. De droge periode loopt van mei tot en met september en wordt door veel reizigers beschouwd als de beste periode om het park te bezoeken. Door de beperkte begroeiing zijn wilde dieren gemakkelijker te spotten. Vanaf oktober begint het regenseizoen. In deze periode staat de natuur volop in bloei en worden veel jonge dieren geboren. Het risico op malaria in het Krugergebied is het hoogst tijdens en vlak na het regenseizoen. Houd hier rekening mee bij het plannen van je reis.

Taal
In Zuid-Afrika wonen vele diverse bevolkingsgroepen waardoor er elf officiële talen zijn. Het wordt dan ook niet voor niks de ‘Rainbow Nation’ genoemd. Zulu wordt het meest gesproken door de bevolking gevolgd door Xhosa, Afrikaans en Sesotho sa Leboa. De officiële taal op scholen is Engels, hierdoor praten de meeste Zuid-Afrikanen hun eigen moedertaal en daarnaast ook Engels.

De keuken van Zuid-Afrika
De Zuid-Afrikaanse keuken wordt gekenmerkt door een mix van invloeden van over de hele wereld. Zuid-Afrikanen houden van braaien, wat wij barbecueën noemen. Braaien staat garant voor heerlijk eten, gezelligheid en veel sfeer. Families, vrienden en kennissen komen bij elkaar en tijdens het braaien wordt er gedanst, gezongen en uiteraard gegeten!
 
Verder is Bobotie een bekend gerecht. Dit is een kruidige gehaktschotel met gele rijst en rozijnen. Als snack eten veel Zuid-Afrikanen biltong, dit kan je vergelijken met gedroogd vlees. Geniet daarnaast van gerechten zoals pap, boerewors, pasteitjes en samosa’s. Probeer daarnaast ook wild zoals kudu, zebra en impala. Door het gehele land is het eten van goede kwaliteit en in de wat grotere steden zijn er veel goede restaurants. Geniet tijdens het eten van de heerlijke wijnen die Zuid-Afrika te bieden heeft of proef één van lokale biertjes. 

Feestdagen
De feestdagen in Zuid-Afrika komen overeen met de feestdagen die wij ook in Nederland hebben zoals Pasen en Kerst. Ze hebben vooral feestdagen van één dag. Dit zijn de belangrijkste feestdagen in Zuid-Afrika:

1 januari: Nieuwjaarsdag
21 maart: Dag van de Mensenrechten
27 april: Freedom Day
16 juni: Jongerendag
9 augustus: Vrouwendag
24 september: Heritage Day
16 december: Day of Reconciliation
25 december: Kerst
26 december: Day of Goodwill

De tijd in Zuid-Afrika
Zuid-Afrika valt in tijdzone UTC+2. Dit houdt in dat het tijdens onze zomertijd er geen tijdsverschil is met Zuid-Afrika en tijdens onze wintertijd is het 1 uur later dan in Nederland en België.

Voor de actuele tijdsverschillen kan je hier kijken. Voor de tijden van zonsopgang en zonsondergang voor bijvoorbeeld Kaapstad kan je hier kijken.

Internet/Wifi
In vrijwel alle hotels is wifi aanwezig. Als de verbinding op de kamer niet optimaal is, kun je vaak gebruikmaken van wifi in de openbare ruimtes van het hotel. Ook in winkelcentra, restaurants, cafés en op luchthavens is regelmatig gratis wifi beschikbaar.

Veel reizigers kiezen tegenwoordig voor een lokale simkaart of eSIM, zodat zij tijdens de reis gebruik kunnen maken van mobiel internet. Op de luchthavens van Johannesburg en Kaapstad zijn simkaarten van verschillende providers verkrijgbaar.

Telefoneren
Bellen naar Nederland of binnen Zuid-Afrika kan via een Nederlandse provider relatief duur zijn. Controleer voor vertrek de tarieven van je provider. Wanneer je langere tijd in Zuid-Afrika verblijft, kan het voordelig zijn om een lokale simkaart aan te schaffen. De belangrijkste mobiele providers zijn Vodacom, MTN, Cell C en Telkom Mobile. Voor contact met het thuisfront maken de meeste reizigers gebruik van wifi of mobiele data via apps zoals WhatsApp of Skype.

Alarmnummers (landelijk)
Algemeen alarmnummer: 112
Politie: 10111
Ambulance: 10177
Brandweer: 10177
 

Klik hier voor de beste reistijd per regio

FINANCIEEL

Valuta
De munteenheid van Zuid-Afrika is de Rand. Voor de actuele koers kan je kijken op www.wisselkoers.nl. Op de meeste plaatsen in Zuid-Afrika kun je betalen met een bankpas of creditcard. Het is wel aan te raden om altijd een klein bedrag aan contant geld op zak te hebben, bijvoorbeeld voor fooien, kleine aankopen of voor situaties waarin een pinautomaat tijdelijk niet werkt.
 
Betrouwbare banken om geld op te nemen zijn onder andere FNB, Absa, Nedbank en Standard Bank. De kosten voor geldopnames verschillen per bank en per betaalpas. Het wordt aangeraden om bij voorkeur overdag geld op te nemen en extra alert te zijn bij geldautomaten.
 
Daarnaast kan het handig zijn om een klein bedrag in euro's of Amerikaanse dollars achter de hand te houden voor onvoorziene situaties.

Controleer voor vertrek of je bankpas geschikt is om buiten Europa mee te betalen. In verband met de veiligheid wordt dit vaak automatisch beperkt door de bank. Neem contact op met je bank voor meer informatie.

Kosten levensonderhoud
Voor maaltijden en drankjes kun je in Zuid-Afrika gemiddeld rekenen op ongeveer €25 tot €40 per persoon per dag. Hierbij wordt uitgegaan van een eenvoudige lunch, een gemiddeld diner en enkele drankjes. De uiteindelijke kosten zijn uiteraard afhankelijk van je reisstijl en bestemming. Reis je met een huurauto, houd dan ook rekening met de kosten voor brandstof.

Fooi geven
Het geven van fooien is in Zuid-Afrika gebruikelijk, hoewel dit altijd vrijwillig blijft. Veel medewerkers in de toeristische sector zijn voor een deel van hun inkomen afhankelijk van fooien. In restaurants is een fooi van ongeveer 10% van de rekening gebruikelijk, tenzij deze al bij de rekening is inbegrepen. Bij parkeerplaatsen zijn vaak parkeerwachters aanwezig; een fooi van ongeveer 5 tot 20 rand wordt doorgaans gewaardeerd.

Bij tankstations wordt de auto voor je volgetankt en worden vaak ook de ramen schoongemaakt. Een fooi van ongeveer 5 tot 20 rand is hierbij gebruikelijk.

Voor gidsen en chauffeurs hangt de hoogte van de fooi af van de duur van de excursie, de groepsgrootte en de kwaliteit van de service. Voor een goede privégids of privéchauffeur kun je uitgaan van ongeveer €15 tot €20 per persoon per dag. Bij groepsactiviteiten ligt dit bedrag doorgaans lager.
 
Entreegelden
De meeste entreegelden zijn niet inbegrepen bij de reissom. Voor nationale parken betaal je meestal ter plaatse een entree- of natuurbehoudsbijdrage (conservation fee).

Voor het Kruger National Park bedraagt de entreeprijs voor internationale bezoekers momenteel ongeveer R602 per volwassene per dag en R300 per kind (2 tot en met 11 jaar) per dag. De tarieven worden jaarlijks aangepast.

Bij de meeste nationale parken kun je betalen met contant geld, een bankpas of een creditcard. Het is echter verstandig om altijd voldoende contant geld achter de hand te hebben voor het geval betaalautomaten tijdelijk niet beschikbaar zijn.
Voor de meest actuele tarieven van de nationale parken kun je terecht op de website van Sanparks.

WAT NEEM IK MEE?

Stekker
In Zuid-Afrika bedraagt de netspanning 230 volt bij 50 hertz. De meest voorkomende stopcontacten zijn type M (drie ronde pinnen), maar in sommige accommodaties kunnen ook type C en type F stopcontacten voorkomen.

Voor type M heb je in de meeste gevallen een specifieke Zuid-Afrikaanse verloopstekker nodig. Let op: veel wereldstekkers bevatten deze niet standaard.

Het kan voorkomen dat de stroom tijdelijk uitvalt. Veel hotels beschikken echter over een noodgenerator, waardoor essentiële voorzieningen blijven werken.

Kleding
Dunne, los vallende kleding is in Zuid-Afrika het prettigst. We raden aan om laagjes mee te nemen. In de zon kan het erg warm zijn, maar als deze weg is dan koelt het snel af. Neem daarom ook een trui of vest mee. In de wintermaanden is een jas aan te raden. Mocht je vroeg op pad gaan voor een safari in een open jeep dan is het zeker nodig om goede warme kleding mee te nemen.

Als je bijvoorbeeld een wandelsafari gaat maken tussen de wilde dieren, zorg dan voor kleding in neutrale kleuren, stevige dichte schoenen en een lange broek. Daarnaast is het meenemen van een verrekijker handig voor op safari. Het kan wel eens voorkomen dat de elektriciteit uitvalt, een zaklamp kan dan handig zijn. In sommige restaurants wordt het gewaardeerd als je wat netter gekleed gaat, neem dus een set nettere kleding mee. 

Reisdocumenten
Voor Zuid-Afrika heb je een paspoort nodig dat bij aankomst nog minimaal 30 dagen geldig is. Het paspoort moet bovendien nog minimaal twee lege pagina’s bevatten.

Nederlandse en Belgische reizigers hebben voor Zuid-Afrika, Lesotho en eSwatini geen visum nodig voor toeristische verblijven tot 90 dagen. Bij aankomst ontvang je kosteloos een inreisstempel die deze periode dekt.

De regels rondom reizen met kinderen zijn de afgelopen jaren versoepeld. Een geboortecertificaat is voor Zuid-Afrika doorgaans niet meer vereist, behalve in specifieke gevallen voor Zuid-Afrikaanse staatsburgers. Reist een kind met één ouder of zonder ouders, dan blijft het verstandig om een toestemmingsformulier mee te nemen. Meer informatie hierover is te vinden via de Rijksoverheid.

 
Internationaal rijbewijs
Voor het huren van een auto in Zuid-Afrika is een internationaal rijbewijs officieel niet verplicht, zolang je beschikt over een geldig Nederlands of Belgisch rijbewijs in het Engels.

In sommige gevallen kan er bij verkeerscontroles toch om een internationaal rijbewijs worden gevraagd. Het kan daarom handig zijn om dit document alsnog mee te nemen voor extra zekerheid.

Een internationaal rijbewijs kan worden aangevraagd bij de ANWB.

 

GEZONDHEID

Vaccinaties
Als je op reis gaat is het belangrijk dat je goed beschermd bent en de juiste vaccinaties krijgt. Vámonos Travels is niet bevoegd om medisch advies te geven. Je kan via Thuisvaccinatie.nl een afspraak maken met een erkend arts die bij je thuis komt wanneer het je uitkomt. Ook ‘s avonds en in het weekend of op het werk. De arts voorziet je van reisadvies en kan gelijk de juiste vaccinaties toedienen. Indien mogelijk wordt de rekening rechtstreeks naar je zorgverzekeraar gestuurd. Meer informatie over de reisbestemming vind je hier.

Muggen
In delen van Zuid-Afrika, met name in het noordoosten van het land en in sommige wildparken zoals het Krugergebied, kan malaria voorkomen. Informeer vooraf of voor jouw reisroute aanvullende voorzorgsmaatregelen of malariaprofylaxe worden aanbevolen.

Om muggenbeten te voorkomen, wordt aangeraden om een muggenwerend middel met DEET mee te nemen en in de avonduren bedekkende kleding te dragen. Indien gewenst kun je daarnaast een geïmpregneerde klamboe meenemen.

 

VERVOER

Huurauto
De beste manier om door Zuid-Afrika te reizen is per huurauto. De wegen zijn over het algemeen goed onderhouden en de huurprijzen zijn redelijk. Houd er wel rekening mee dat de afstanden in Zuid-Afrika aanzienlijk kunnen zijn. Het is toegestaan om met een huurauto naar buurlanden zoals Namibië en Botswana te reizen, maar dit moet altijd vooraf worden aangegeven bij de verhuurder. Hier kunnen extra kosten of voorwaarden aan verbonden zijn. Op sommige wegen kunnen zogenaamde potholes voorkomen (grote gaten in het wegdek), waardoor extra voorzichtigheid geboden is. Het wordt afgeraden om in het donker te rijden, met name buiten stedelijke gebieden.
 
Voor het huren van een auto is een creditcard op naam van de hoofdbestuurder vereist. De borg wordt op de creditcard gereserveerd en na afloop van de huurperiode weer vrijgegeven.

Bij het ophalen van de auto is het belangrijk om de staat van het voertuig goed te controleren. Maak bij voorkeur foto’s en loop eventuele schade samen met de verhuurder na, inclusief banden en ruiten.
 
Een aantal belangrijke verkeersregels;

  • Je moet links rijden en rechts inhalen.
  • Op een kruising is in de regel met borden aangegeven wie voorrang heeft. Indien deze borden er niet staan, zijn er geen voorrangsregels. Steek dan alsnog voorzichtig over.
  • Op kruispunten waar een achthoekig stopbord staat, moet iedere bestuurder stoppen. De bestuurders rijden vervolgens weer verder in orde van aankomst.
  • Bij eventuele elektriciteitsuitval doen de stoplichten het ook niet. Hier geldt dan op dat moment dat de auto’s om de beurt mogen rijden in orde van aankomst.
  • Een bestuurder die een rotonde wil oprijden verleent voorrang aan bestuurders die al op de rotonde rijden. Let op, je gaat linksom de rotonde op.

Parkeren is het veiligst in bewaakte parkeergarages of aangewezen parkeerplaatsen. Op straat zijn vaak parkeerwachters aanwezig (zogenaamde “car guards”). Een kleine fooi van ongeveer 5 tot 20 rand is gebruikelijk. Laat geen waardevolle spullen zichtbaar in de auto achter.
 
Navigatie
Het wordt aangeraden om apps zoals Google Maps of Maps.me vooraf te downloaden. Hiermee kun je kaarten offline gebruiken, wat handig is in gebieden met beperkte of geen internetverbinding. Van onze lokale partner ontvang je ook een routeboek. Hierin staan de meest veilige routes beschreven. Deze kunnen dus anders zijn dan de route die via Google Maps gegeven wordt.
 
Tanken
Tanken kan bij tankstations langs hoofdwegen en in steden. In de meeste gevallen wordt je auto voor je volgetankt en kun je gewoon in de auto blijven zitten. Medewerkers controleren desgewenst ook de bandenspanning, olie of maken de ramen schoon. Een kleine fooi van ongeveer 5 tot 20 rand is gebruikelijk. Betalen kan meestal met contant geld, pinpas of creditcard.

Tolwegen
Op sommige snelwegen in Zuid-Afrika wordt tol geheven. De kosten worden vooraf aangegeven op borden langs de weg. Rondom grote steden, zoals Johannesburg, komen ook elektronische tolwegen voor, waarbij de kosten automatisch worden geregistreerd via het voertuig of een tolregistratiesysteem.

Taxi’s
Taxi’s zijn een praktische optie voor korte ritten in steden, bijvoorbeeld voor vervoer naar restaurants in de avond. In grotere steden zoals Kaapstad is ook Uber een veelgebruikt en betrouwbaar alternatief.

Treinen
Zuid-Afrika beschikt over een spoorwegnetwerk, maar niet alle trajecten zijn even geschikt of betrouwbaar voor toeristen. Tussen grote steden rijden passagierstreinen, vaak met mogelijkheid tot slaapcabines op langere routes.

Luxe treinreizen zijn een bijzonder alternatief. De Blue Train rijdt bijvoorbeeld tussen Kaapstad en Pretoria en biedt een zeer comfortabele reiservaring inclusief maaltijden en service.

Ook de Rovos Rail is een bekende luxe trein, waarbij reizen in klassieke stijl wordt gecombineerd met luxe cabines, gastronomie en panoramische uitzichten over het landschap.

Robbeneiland
Voor wie geïnteresseerd is in de recente geschiedenis is een bezoek aan Apartheid en het verhaal van Nelson Mandela een aanrader. Een excursie naar Robben Island is daarbij zeer indrukwekkend.

​​​​​​​Omdat deze tour erg populair is, wordt aangeraden om tijdig te reserveren. Houd er rekening mee dat afvaarten afhankelijk zijn van de weersomstandigheden en soms op korte termijn kunnen worden geannuleerd. Het is daarom verstandig om de excursie zo vroeg mogelijk tijdens je verblijf in Kaapstad te plannen, zodat je bij uitval nog ruimte hebt om opnieuw te boeken.

 

REIZEN MET KINDEREN

Zuid-Afrika is een uitstekende bestemming om met kinderen te reizen. De Zuid-Afrikanen zijn over het algemeen erg vriendelijk en gastvrij tegenover gezinnen. Daarnaast is een groot voordeel dat er nauwelijks sprake is van een jetlag, doordat er in onze zomertijd geen tijdsverschil is met Nederland en België en in de winter slechts één uur.

Er is voor kinderen veel te beleven. Denk bijvoorbeeld aan safari's (ook in malariavrije gebieden), het bezoeken van een struisvogelboerderij, een rit met de kabelbaan naar de Tafelberg, zwemmen, stranddagen en het spotten van pinguïns bij Boulders Beach.

Zuid-Afrika is bovendien een geschikt land om zelfstandig met een huurauto te bereizen. De wegen zijn over het algemeen goed onderhouden en buiten de grote steden is het verkeer vaak rustig. Houd er wel rekening mee dat de afstanden tussen bestemmingen soms aanzienlijk kunnen zijn. Voor kinderen kunnen wij uiteraard een passend autozitje reserveren.

Voor baby's en jonge kinderen kunnen wij bij accommodaties een babybedje aanvragen. Helaas kunnen accommodaties dit niet altijd garanderen. Daarom raden wij aan om voor de zekerheid een eigen reisbedje mee te nemen, zoals bijvoorbeeld een Deryan Travel-Cot. Dit type reisbedje is licht van gewicht, compact mee te nemen en biedt extra bescherming tegen muggen en insecten.

In sommige delen van Zuid-Afrika, waaronder delen van het Krugergebied, komt malaria voor. Gelukkig zijn er ook diverse uitstekende malariavrije safari-bestemmingen, met name in de Oost-Kaap en delen van de West-Kaap.

Ook op culinair gebied is Zuid-Afrika een prettige bestemming voor gezinnen. De keuze aan gerechten is groot en speciale dieetwensen kunnen vaak worden doorgegeven. Babyvoeding, luiers en andere benodigdheden zijn in de grotere steden en toeristische gebieden goed verkrijgbaar. Het kan echter prettig zijn om voor de eerste dagen vertrouwde producten vanuit Nederland mee te nemen.

Voor kinderen tussen de 2 en 11 jaar kunnen wij bij veel luchtvaartmaatschappijen een speciale kindermaaltijd aanvragen. Voor baby's kan bij sommige maatschappijen een babybassinet (babybedje) worden aangevraagd, zodat het kindje tijdens de vlucht kan liggen. Tijdens het opstijgen, landen en bij turbulentie dient het kindje wel altijd op schoot te zitten. De beschikbaarheid en leeftijds- of gewichtslimieten verschillen per luchtvaartmaatschappij. Zo hanteert KLM momenteel een maximale leeftijd van ongeveer 1 jaar of een maximaal gewicht van 10 kilogram. Een babybassinet kan helaas nooit worden gegarandeerd.

 

Offerte aanvragen

Via onderstaand formulier kun je een reisvoorstel voor deze voorbeeldreis aanvragen. Je krijgt een reisvoorstel op maat per e-mail toegestuurd.

Bestemming(en)

Reisvoorkeur

*) Om je zo goed mogelijk van dienst te zijn dienen deze velden te worden ingevuld.

Contactgegevens

*) Om je zo goed mogelijk van dienst te zijn, dienen deze velden te worden ingevuld.

Plaats toevoegen

Hartelijk dank voor uw interesse in Vámonos Travels.

Binnen 3 tot 5 werkdagen ontvangt u van ons een uitgebreid reisvoorstel. Als wij nog vragen hebben over uw aanvraag, zullen we eerder telefonisch of per email contact opnemen.